Amerika’da otonom araç karşıtlığı artıyor

Ana sayfa » Amerika’da otonom araç karşıtlığı artıyor

Amerika’da otonom araç karşıtlığı artıyor

Arizona’da hizmet vermeye başlayan Google’a ait Waymo otonom taksilerinden birine silah doğrultuldu.
Henüz çok yeni bir teknoloji olan ve ilk aktif hizmet denemelerine geçen otonom araçlarla taksi hizmetine, insanlar iyimser yaklaşsada henüz ortalama tüketicler bu teknolojiden pek haberder değil.İlk defa bu teknoloji ile karşılaşanlardan bazıları ise bu değişimden pek memnun değil.Arizona’da bazı vatandaşlar otonom araçların sevdikleri insanlarla aynı yolları paylaşmasından pek mutlu değil.

Geçtiğimiz günlerde Chandler şehrinde yaşayan bir vatandaş evinin önünden geçen bir Waymo aracına silah doğrulttu.İnsanlar otonom araçlarlara silah doğrultmanın yanında taş atıp,lastiklerini kesiyor,sesli tepki gösterip arkalarında koşuyorlar.Hatta bir vatandaş Waymo araçlarından birini bilinçli olarak sıkıştırarak 6 kez yoldan çıkmasına neden oldu.

Kaliforniya’da da otonom araçların karıştığı 6 kazadan ikisine insanların bilinçli olarak kazaya sebebiyet verdiği belirlendi.Tüm bu olayların hiç birinde insanlar otonom araçlardan bir zarar görmemelerine rağmen tepkilerini ortaya koydular.Peki neden insanlar otonom araçlara karşı tepkikili?
Waymo’nun aracına silah doğrultan kişi eylemi Uber’in bir yayayı öldürmesini örnek göstererek kendini savundu.Bu konuda vatandaş hiçte haksız değil geçtiğimiz yıl içinde Pittsburgh şehrinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yayayı Uber aracı çarparak ölümüne neden olmuştu.

Otonom araç teknolojisi şüphesiz geliştirme aşamasında istenmesede bazı ölümlü kazalara neden olabiliyor ama şunuda unutmamak gerekir ki her yıl ülkemizde ve Amerika’da binlerle ifade ettiğimiz sayıda insan, insan hatası nedeniyle can vermekte.Otonom teknolojisi tam olarak yerleştiğinde ölümlü kaza oranı inanılmaz oranda düşecek şüphesiz hiç bir zaman 0 olmayacak ama veriler onu gösteriyorki binlerle değil onlu rakamlarla tutulacak ölüm istatistikleri.

Aslında durum yeni teknolojiler için büyük bir problem çok uzun zamandır insanların hayatına otonom teknoloji gibi radikal bir teknoloji girmedi.İnsanlar bu teknolojinin neler getirip neler götüreceğini pek tahmin edemiyorlar ve dolayısıyla tedirgin oluyorlar.Tarihin her aşamasında yaşanan değişikler anlaşılana kadar bazen sert tepkilerle karşılaşmıştır ama inanıyoruz ki trafik güvenliği ve verimine çok şey katacak olan bu yeni teknoloji zamanla insanlar tarafından anlaşılacak.

Kaynak: The Next Web

Yazan |2018-12-24T00:42:58+03:00Aralık 24th, 2018|Blog, Google, Waymo|0 Yorum

Yorum Yap

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi Tamam