Çin’de elektrikli otobüs kullanımı petrol talebini azalttı

Ana sayfa » Çin’de elektrikli otobüs kullanımı petrol talebini azalttı

Çin’de elektrikli otobüs kullanımı petrol talebini azalttı

BloombergNEF’in yayınladığı son rapora göre 2019 yıl sonuna kadar, elektrikli otobüs kullanımının artması nedeniyle petrol kullanımı 270 bin varil azalacak
Elektrikli araç kullanımının artmasıyla petrolü vuran ilk haber Çin’den geldi.Her ne kadar elektrikli ve otonom araçların öncüsü Tesla olsada en büyük darbeler Çin kaynaklı olacak gibi görünüyor.

Bu yılın sonuna kadar Çin’in kullandığı petrol miktarı 270. bin varil azalacak.Bu rakam dünyadaki tüm elektrikli binek araçların petrol kullanımına verdiği darbenin 3 katı.Tesla elektrikli binek araç piyasasının %12’sini oluşturuyor.

Bu hızlı büyümeye rağmen elektrikli araçların petrol dünyasına etkisi sınırlı kaldı.BloombergNEF2e göre elektrikli araçların 2011’den beri petrol tüketimine etkisi sadece %3 oldu.

Otobüslerim gerek boyutu gerekse kullandıkları elektrik miktarının fazla olması etkinin boyutunuda pozitif yönde etkiledi.Yola çıkan 1000 elektrikli otobüs günlük 500 varil daha az petrol tüketmek anlamına geliyor.Binek araçta ise yola çıkan her 1000 araba günlük sadece 15 varil petrol daha az kullanmak demek.

Her ne kadar günümüzde elektrikli araçların petrola kullanımına etkisi çok az olsada etkisi her gün artmaya devam ediyor.2040 yılında günlük petrol tüketiminin elektrikli araçlara bağlı olarak 6.4 milyon ton azalacağı tahmin ediliyor.

Sonuç olarak bu verilerden elektrikli araçlarda daha boyutları büyük olan ve daha fazla fosil yakıt tüketen araçları dönüştürmek daha hızlı ve büyük bir etki yapacak gibi görünüyor.

Kaynak: Bloomberg

Yazan |2019-03-26T14:33:48+03:00Mart 26th, 2019|Blog, Elektrikli Otobüs, Petrol Tüketimi|0 Yorum

Yorum Yap

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi Tamam